Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Veľké UherceHľadať
 
 

Poslanci

Obecné zastupiteľstvo

Mgr. Daniela Javůrková, SMER

Anton Laco, SMER

Anton Plandora, SMER

Štefan Vlčko, SMER

Michal Foltán, nezávislý

Ivan Toth, nezávislý 

Ján Kundlák, SMER

Július Kmeť ml., SMER

Anton Toma, SMER


 

Kompetencie obecného zastupiteľstva

Obecné zastupiteľstvo je zastupiteľský zbor obce, zložený z deviatich poslancov, zvolených v priamych voľbách obyvateľmi obce na štyri roky. Obecné zastupiteľstvo teda svojím charakterom predstavuje „obecný parlament“. Jeho kompetencie, resp. pôsobnosť sú určené zákonom tak, že obecné zastupiteľstvo rozhoduje:

- o základných otázkach života obce tak, ako sú vymenované v §11 ods. 3 Zákona o obecnom zriadení,

- o všetkých ďalších veciach, ktoré si obecné zastupiteľstvo vyhradí do svojej pôsobnosti v organizačnom poriadku alebo v štatúte obce s výnimkou tých kompetencií, ktoré zo Zákona o obecnom zriadení patria do pôsobnosti starostu obce.

Obecné zastupiteľstvo by si malo na rozhodovanie vyhradiť predovšetkým také veci hospodárskeho, sociálneho a ekologického rozvoja obce, ktorých riešenie zásadným spôsobom ovplyvňuje postavenie obce ako právnickej osoby, ako aj podmienky života obyvateľov obce. 
Pôsobnosť obecného zastupiteľstva môžu určovať aj iné zákony než Zákon o obecnom zriadení. Ak teda iný právny predpis určuje, že o nejakej záležitosti má rozhodovať vyslovene obecné zastupiteľstvo, nie je možné, aby v tejto veci rozhodol iný orgán obce.

Obecné zastupiteľstvo určuje:

  • organizáciu obecného úradu (tzn. jeho štruktúru a členenie na odbory, oddelenia, referáty, počet pracovníkov a pod.). Tieto záležitosti sú upravené vo forme organizačnej štruktúry a organizačného poriadku obecného úradu.
  • objem mzdových prostriedkov v rozpočte obce pre obecný úrad,
  • rozsah technických prostriedkov, potrebných na činnosť obecného úradu v rozpočte obce 

 

dnes je: 23.7.2018

meniny má: Oľga

  • Nedeľa2717graphic-icon
  • Pondelok2816graphic-icon
  • Utorok2915graphic-icon
webygroup
ÚvodÚvodná stránka